Prowadzenie firmy wymaga wielu umiejętności. Trzeba właściwie zarządzać przedsiębiorstwem, mieć strategię działania i najlepiej plan awaryjny. Jednak poza umiejętnościami zarządzania firmą i jej finansami, warto wypracować w sobie zdolność dobrego zarządzania zespołem. Dlaczego to takie ważne?
Każdą firmę tworzą ludzie – pracownicy. Żeby odpowiednio ona działała, komunikacja wewnątrz firmy powinna być płynna i sprawna. Bardzo ważne jest też nastawienie pracowników – odpowiednio zmotywowani pracownicy są znacznie wydajniejsi. Doskonałym sposobem na wzmocnienie relacji w firmie i poprawę komunikacji między działami jest zorganizowanie wyjazdu integracyjnego.
Wyjazd integracyjny dla firmy – dlaczego warto?
Organizowanie wyjazdów integracyjnych jest coraz popularniejsze. Kiedyś takie przedsięwzięcie kojarzyło się wyłącznie z dużymi korporacjami. Aktualnie na wyjazdy integracyjne decydują się także małe i średni przedsiębiorstwa, które dostrzegają liczne zalety takiego działania. Tego rodzaju wyjazdy mogą mieć różną formę i spełniać różne funkcje. Najczęściej w czasie wyjazdu integracyjnego są realizowane zajęcia z zakresu team building.
Tego typu aktywności mają za zadanie poprawę współpracy w zespole. Wyjazd integracyjny jest dobrą do tego okazją. Nie oszukujmy się, w każdym zespole zdarzają się napięcia i konflikty, wyjazd na łono natury, z dala od murów firmy sprzyja poprawie relacji, zażegnaniu konfliktów, co pozytywnie wpłynie na pracę zespołu, czy komunikację między działami.
Dobre relacje pracowników
Wyjazd integracyjny to także doskonały sposób na zapoznanie ze sobą pracowników. W Twojej firmie pojawiało się wielu nowych pracowników? Wspólny wyjazd firmowy będzie doskonałą okazją do przedstawienia nowych pracowników staremu zespołowi. Taki wyjazd można także połączyć ze szkoleniem, które wdroży nową część załogi i pozwoli dokształcić się stałym pracownikom.
Część szkoleniową warto zakończyć ciekawą atrakcją, dniem wypoczynku lub wspólną rywalizacją sportową. Program wyjazdów integracyjnych często zakłada rywalizację w drużynach (paintball, gry terenowe itd.). W trakcie rywalizacji pracodawca może zaobserwować naturalne predyspozycje swoich pracowników – kreatywność, umiejętność podejmowania trudnych decyzji, działanie pod presją, zarządzanie zespołem. Takie cechy mogą być bardzo pomocne w czasie pracy w zespole nad projektem.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą A&M Club Adrenalina i Motywacja.