Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Wypoczynek poza granicami kraju? Jak najbardziej! Najlepsze destynacje, opisy najciekawszych zabytków, sposoby na relaks na wyjeździe.
Awatar użytkownika
Bold
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2020, 7:06

Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Post autor: Bold »

Jak to się odbywa w praktyce? Czekam sobie w terminalu i dowiaduję się, że lot zostanie opóźniony bo doszło do jakiejś awarii, usterki czy innego rodzaju zdarzenia, przez które nie można wystartować. Co w takiej sytuacji? Jaka jest procedura? Czy ktoś do mnie musi przyjść i mnie powiadomić? Czy sam muszę biegać po lotnisku i zadbać o własne prawa?
Awatar użytkownika
Katarzyna
Posty: 24
Rejestracja: 27 wrz 2019, 7:56

Re: Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Post autor: Katarzyna »

Trochę tego jest.
Przede wszystkim pasażer ma prawo dowiedzieć się jakie przysługują mu prawa. Kolejna sprawa, to posiłek. Jeżeli lot się opóźnia, to przewoźnik ma obowiazek zorganizowania jedzenia bądź wydania voucherów na posiłki, które można spożyć w restauracji - o ile taka funkcjonuje na lotnisku.
Ważna jest przyczyna opóźnienia, jeżeli jest to problem wynikający z niedyspozycji samolotu, to pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od długości trasy.
Odszkodowanie jest zgodnie z Rozporządzeniem (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.02.2004 roku. Wynosi od 250 do 600 euro. Wysokość odszkodowania zależy od odległości między lotniskami. Są trzy podstawowe stawki 250 euro (trasa do 1500 km), 400 euro (1500 do 3500 km), 600 euro (powyżej 3500 km).
Jeźeli dojdzie do takiej sytuacji, to najlepiej jest się zgłosić do kancelarii która zajmuje się sprawami o odszkodowanie. Tutaj https://do600euro.pl/odszkodowanie-za-lot/ można znaleźć trochę więcej informacji z tego zakresu.
Awatar użytkownika
Pinkidd
Posty: 57
Rejestracja: 20 sty 2020, 13:26

Re: Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Post autor: Pinkidd »

Właśnie chce zgłosić opóźnienie lotu o 10 godzin z Warszawy do Chicago. Miałem tam podpisać SIWZ roboty budowlane i nie zdążyłem na spotkanie.
Awatar użytkownika
Ferb
Posty: 51
Rejestracja: 13 sie 2019, 13:58

Re: Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Post autor: Ferb »

Niestety ale mało kto wie, że takie odszkodowanie mu się nalezy bo pasażerowie nie są o tym informowani niestety. Moja znajoma miała taka sytuacje kilka lat temu i nie dostała nic. Teraz jej mąż leciał i dowiedział się, że może o odszkodowanie starać się razem z https://do600euro.pl/ , bo współpracują z kancelarią prawną.
Awatar użytkownika
małami
Posty: 68
Rejestracja: 17 maja 2019, 20:13

Re: Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Post autor: małami »

Jeśli chodzi o latanie to jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tego, bo może nigdy nie miałam okazji lecieć samolotem. Ale wiadomo, że każdy w dzieciństwie marzył aby zobaczyć jak to jest być w kabinie samolotu. A że mój syn chciałby zobaczyć jak to jest to chciałabym mu taki lot wykupić. Wtedy koleżanka powiedziała mi o ofercie AirPoint gdzie można wykupić taką symulację lotu także dla dzieci i młodzieży. Myślicie, że to dobry pomysł na prezent?
poliś813

Re: Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Post autor: poliś813 »

Bold pisze: ↑09 sty 2020, 7:20 Jak to się odbywa w praktyce? Czekam sobie w terminalu i dowiaduję się, że lot zostanie opóźniony bo doszło do jakiejś awarii, usterki czy innego rodzaju zdarzenia, przez które nie można wystartować. Co w takiej sytuacji? Jaka jest procedura? Czy ktoś do mnie musi przyjść i mnie powiadomić? Czy sam muszę biegać po lotnisku i zadbać o własne prawa?
Są różne odszkodowania

___
https://vendostudio.pl

meble z polski uk
Aniołek

Re: Opóźnienie lub odwołąnie lotu - jakie prawa ma pasażer?

Post autor: Aniołek »

To jednak dużo bardziej złożone kwestie Niestety odszkodowanie nie jest tak proste do uzyskania, nawet jeśli się ono Wam należy. Właśnie dlatego warto byłoby podejść do tego tematu z głową. Ja na pewno uważam, że powinniście poszukać więcej informacji na ten temat w specjalistycznych miejscach, takich jak chociażby https://delayfix.com/ W ten sposób będziecie w stanie przy wnioskowaniu o odszkodowanie za opóźniony lot korzystać z najbardziej rzeczowych informacji.
ODPOWIEDZ