Włoskie wakacje w Rzymie
Wybierając się na wczasy do Włoch, warto dobrze przygotować się do podróży i zapoznać się z dobytkiem kulturowym Rzymu. Dlaczego? Bowiem to Rzym stanowi kolebkę kultury europejskiej, stanowiąc ważne miejsce w historii naszej kultury, tak samo ważne jak greckie legendy, filozofie, mądrości. Dziś przybliżymy zabytki Rzymu, które powstały w starożytności. Tak. To bardzo dawno temu. Przedstawimy kilka najbardziej imponujących miejsc, powstałych w odległych czasach, mających do dziś ogromny wpływ na życie milionów ludzi na świecie. Praktycznie we wszystkich krajach europejskich, dzieci uczą się o tych miejscach z podręczników szkolnych!
Koloseum – Amfiteatr Flawiuszów
Jednym z najbardziej znanych zabytków Rzymu jest z pewnością Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów, jak jego nazwa wskazuje. Jest to jeden z największych powstałych amfiteatrów na świecie – o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości aż 48,5 m! Amfiteatr w latach swej świetności mógł pomieścić prawie 50 tysięcy ludzi. Powstał, by zapewnić cesarzom rzymskim rozrywkę, którą „karmiono lud” – przeznaczony był do oglądania walk gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta lub inscenizacji bitew morskich. Koloseum mieściło około 50 tysięcy ludzi. Widownia podzielona była na sektory, związane z klasą społeczną publiczności. Amfiteatr posiada cztery kondygnacje, w tym trzy stanowią okna arkadowe podzielone kolumnami – każde piętro cechuje się innym porządkiem architektonicznym, mieszczą się tu kolumny jońskie, w porządku korynckim, jak i toskańskim. Aż 80 wejść prowadziło do środka amfiteatru. Ponoć wewnątrz Koloseum mordowano pokazowo chrześcijan, co zostało upamiętnione umieszczeniem w środku areny krzyża. Amfiteatr został uznany miejscem męczeństwa pierwszych chrześcijan. Od drugiej połowy XVIII wieku w każdy Wielki Piątek odbywa się tu droga krzyżowa pod przewodnictwem samego Papieża. Koloseum to na pewno jeden z najwspanialszych zabytków Rzymu!
Circus Maximus
To pierwszy i zaraz najstarszy cyrk starożytnego Rzymu. Stał się on prototypem dla późniejszych cyrków, które stanowiły jedno z najbardziej lubianych miejsc rozrywki. Usytuowany pomiędzy wzgórzami Awentynu i Palatynu, wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, w ostatecznym kształcie mógł pomieścić widownię na 250 000 osób! W Circus Maximus urządzano wyścigi rydwanów, a sam Juliusz Cezar organizował polowania. Dziś możemy obejrzeć jedynie wzniesienia terenu po wielkim cyrku. Podczas rządów Antoniusa Piusa nastąpiła katastrofa i spora część budowli zawaliła się. Circus Maximus odbudowywano, zmieniano, jednak i tak budowla nie przetrwała do naszych czasów.
Kolejnym miejscem, o którym dziś wspomnę jest…
Panteon Rzymski
Najsłynniejsza świątynia starożytności, postawiona na cześć licznych bogów starożytnego Rzymu, dziś stanowi jedną z najważniejszych świątyń kościoła katolickiego (dziś jest to kościół pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników). Okrągła świątynia powstała na Polu Marsowym w II wieku naszej ery, została zniszczona około roku 80 n.e., ale i tak jest jedną z najlepiej zachowanych budowli rzymskich. Interesująca jest w niej przede wszystkim kopuła, która stała się wzorcem dla wszystkich kolejnych budowli. Na jej czubku znajduje się okulus – czyli okrągłe okno, jedyne źródło światła. Panteon Rzymski był jedną z największych budowli kopułowych na świecie. Prostota i regularność budynku, jak i użyty znakomity materiał konstrukcyjny, sprawiają, że pobyt w pobliżu świątyni jest wejściem w inny, duchy wymiar bytu.
Rzym skrywa znacznie więcej takich miejsc, opiszę je w następnych artykułach. Zachęcam jednocześnie do powrotu ku historii, która kształtuje nasze współczesne życie i która pozwala nam poznać nas samych. Włoskie wakacje są najlepszym tego przykładem. Wybierając się do słonecznej Italii, zawsze wybieracie się na spotkanie z sobą samym. Włochy przez wzgląd na bycie kolebką kultury europejskiej to jedno z najwartościowszych miejsc, których po prostu nie można nie poznać.
W następnym artykule przedstawimy wam nowoczesne zabytki Rzymu.
10 thoughts on “Zabytki Rzymu – TOP3 miejsc”