Zabytki Rzymu – TOP3 miejsc

Włoskie wakacje w Rzymie

Wybierając się na wczasy do Włoch, warto dobrze przygotować się do podróży i zapoznać się z dobytkiem kulturowym Rzymu. Dlaczego? Bowiem to Rzym stanowi kolebkę kultury europejskiej, stanowiąc ważne miejsce w historii naszej kultury, tak samo ważne jak greckie legendy, filozofie, mądrości. Dziś przybliżymy zabytki Rzymu, które powstały w starożytności. Tak. To bardzo dawno temu. Przedstawimy kilka najbardziej imponujących miejsc, powstałych w odległych czasach, mających do dziś ogromny wpływ na życie milionów ludzi na świecie. Praktycznie we wszystkich krajach europejskich, dzieci uczą się o tych miejscach z podręczników szkolnych!

Koloseum – Amfiteatr Flawiuszów

Jednym z najbardziej znanych zabytków Rzymu jest z pewnością Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów, jak jego nazwa wskazuje. Jest to jeden z największych powstałych amfiteatrów na świecie – o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości aż 48,5 m! Amfiteatr w latach swej świetności mógł pomieścić prawie 50 tysięcy ludzi. Powstał, by zapewnić cesarzom rzymskim rozrywkę, którą „karmiono lud” – przeznaczony był do oglądania walk gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta lub inscenizacji bitew morskich. Koloseum mieściło około 50 tysięcy ludzi. Widownia podzielona była na sektory, związane z klasą społeczną publiczności. Amfiteatr posiada cztery kondygnacje, w tym trzy stanowią okna arkadowe podzielone kolumnami – każde piętro cechuje się innym porządkiem architektonicznym, mieszczą się tu kolumny jońskie, w porządku korynckim, jak i toskańskim. Aż 80 wejść prowadziło do środka amfiteatru. Ponoć wewnątrz Koloseum mordowano pokazowo chrześcijan, co zostało upamiętnione umieszczeniem w środku areny krzyża. Amfiteatr został uznany miejscem męczeństwa pierwszych chrześcijan. Od drugiej połowy XVIII wieku w każdy Wielki Piątek odbywa się tu droga krzyżowa pod przewodnictwem samego Papieża. Koloseum to na pewno jeden z najwspanialszych zabytków Rzymu!

Circus Maximus

To pierwszy i zaraz najstarszy cyrk starożytnego Rzymu. Stał się on prototypem dla późniejszych cyrków, które stanowiły jedno z najbardziej lubianych miejsc rozrywki. Usytuowany pomiędzy wzgórzami Awentynu i Palatynu, wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, w ostatecznym kształcie mógł pomieścić widownię na 250 000 osób! W Circus Maximus urządzano wyścigi rydwanów, a sam Juliusz Cezar organizował polowania. Dziś możemy obejrzeć jedynie wzniesienia terenu po wielkim cyrku. Podczas rządów Antoniusa Piusa nastąpiła katastrofa i spora część budowli zawaliła się. Circus Maximus odbudowywano, zmieniano, jednak i tak budowla nie przetrwała do naszych czasów.

Circus Maximus

Kolejnym miejscem, o którym dziś wspomnę jest…

Panteon Rzymski

Najsłynniejsza świątynia starożytności, postawiona na cześć licznych bogów starożytnego Rzymu, dziś stanowi jedną z najważniejszych świątyń kościoła katolickiego (dziś jest to kościół pw. Najświętszej Marii Panny od Męczenników). Okrągła świątynia powstała na Polu Marsowym w II wieku naszej ery, została zniszczona około roku 80 n.e., ale i tak jest jedną z najlepiej zachowanych budowli rzymskich. Interesująca jest w niej przede wszystkim kopuła, która stała się wzorcem dla wszystkich kolejnych budowli. Na jej czubku znajduje się okulus – czyli okrągłe okno, jedyne źródło światła. Panteon Rzymski był jedną z największych budowli kopułowych na świecie. Prostota i regularność budynku, jak i użyty znakomity materiał konstrukcyjny, sprawiają, że pobyt w pobliżu świątyni jest wejściem w inny, duchy wymiar bytu.

Panteon Rzymski
Panteon Rzymski

Rzym skrywa znacznie więcej takich miejsc, opiszę je w następnych artykułach. Zachęcam jednocześnie do powrotu ku historii, która kształtuje nasze współczesne życie i która pozwala nam poznać nas samych. Włoskie wakacje są najlepszym tego przykładem. Wybierając się do słonecznej Italii, zawsze wybieracie się na spotkanie z sobą samym. Włochy przez wzgląd na bycie kolebką kultury europejskiej to jedno z najwartościowszych miejsc, których po prostu nie można nie poznać.

W następnym artykule przedstawimy wam nowoczesne zabytki Rzymu.

10 Comments Add yours

 1. Rad_ek pisze:

  To cudne miasto, ale bardzo brudne, dużo szczurów i nieprzyjemności na ulicach 🙁 a szkoda…

 2. Justyna pisze:

  Wspaniałe miejsca do zobaczenia ! 🙂 Czekam na więcej. Wycieczkę do Rzymu planuję już od roku, ale w sylwestra już sobie obiecałam, że w tym roku tam dotrę!

  1. Jolka pisze:

   Koniecznie każdy chociaż raz w życiu powinien trafić do Rzymu! Na pewno długo będziesz wspominała tę wycieczkę. Zabytki są przepiękne a ludzie przemili. Tylko latem trochę za dużo turystów.

 3. Klara pisze:

  Odwiedzając Rzym sięgamy do naszych europejskich korzeni – dobrze ujęte 🙂

 4. Michał pisze:

  odwiedzić Neapol i umrzeć, zobaczyć Rzym i się zakochać…. Nie zapomnijcie wrzucić pieniążka do Fontanny Di Trevie

  1. Sandra pisze:

   Ta fontanna zrobiła na mnie właśnie najmniejsze wrażenie. Mogę wręcz powiedzieć, że się na niej zawiodłam. Myślałam, że będzie prezentować się dużo bardziej spektakularnie.


   http://ekosklepbio.pl/

 5. Teresa pisze:

  W Rzymie najważniejsza jest pizza i lody 🙂 Dopiero po konsumpcji można wybrać się na zwiedzanie. Tu polecam Koloseum, robi wrażenie. Forum Romanum na mnie nie zrobiło wrażenia. Cały Rzym jest piękny.

 6. Marzena pisze:

  Jak ja uwielbiam Rzym. Te wszystkie zabytki są tak piękne, że jak byłam tam za pierwszym razem aż się wzruszyłam.
  ___
  http://tcsogrodzenia.pl/

 7. Kacper pisze:

  Moim zdaniem to miasto jest trochę przereklamowane. Nie ma czym się zachwycać – mnóstwo imigrantów próbujących zarobić na czym się da. Spokoju nie ma.


  http://lbg.waw.pl/

 8. Maria pisze:

  W Rzymie jest tyle zabytków, że tydzień nikomu nie starczy na odwiedziny 🙂 Lepiej poświęcić trochę więcej czasu i wszystko dokładnie zwiedzić.


  http://texpol.net.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *